فرصت و تهدید رمزارز و بلاک چین

در این دنیا هر ابزاری کاربرد دوگانه خیر و شر دارد . شاید مثال ساده آن چاقو باشد که می‌تواند برای بریدن میوه‌ها یا در هنر استفاده شود یا در جنگ و درگیری. و بسته به نگاه افراد برخی آنرا یک فرصت می‌بینند، برخی دیگر یک تهدید و اما افرادی که هنر مدیریت دارند اگر بر فرض آن یک تهدید باشد، آنرا تبدیل به یک فرصت می‌کنند و یقینا برای ساز و کار کنونی حکمفرما بر اقتصاد جهانی و اقتصاد بر پایه پولی کشورها رمزارزها قطعا یک تهدید مثبت ! به حساب آمده و لزوم تغییر و همگام شدن با سرعت رشد جهانی را هشدار می‌دهند!

اما این تنها از نگاه مدیران دولتی و مسئولان بانک مرکزی کشورهاست . زیرا عموم مردم و بخش خصوصی رمزارزها و بلاک چین را یک فرصت و در واقع شبیه به یک پیچ تایرخی نگاه می‌کنند که می‌تواند اقتصاد دنیا را دچار یک دگرگونی کامل نماید.رمزارز یک نسیم گذرا نیست که پنجره‌ها را ببندیم تا بگذرد، بلکه طوفانی است آفرینشگر که هر چیز پوسیده و قدیمی‌را ویران می‌کند تا بنیانی نو در اندازد واین مشکل نگاه مدیران سنتی است که آن چیز پوسیده در ذهنشان را یک طلا می‌بینند !

بلاک چین و دنیای رمزارزها یک طوفان بزرگ است که نه با دست، نه با قانون و نه با محدودیت می‌توان جلوی آن را گرفت، بلکه تنها با یک افسار به بزرگی خود این دنیا می‌توان مسیر حرکتش را در راستای اقتصاد کشور هماهنگ کرد!

اقتصادی که اتفاقا نیاز بسیار مبرمی‌به ارزهای دیجیتال دارد در این تحریم پولی و مالی بین الملل

البته این نگرانی تنها برای مسئولان ایرانی نیست، بلکه حتی مدیران بزرگترین اقتصاد دنیا یعنی آمریکا که یکی از معتبرترین ارزهای دنیا یعنی دلار را دارد به بیت کوین و ارزهای دیجیتال نگاه منفی دارند! برای نمونه مدتی قبل استیون منوچین وزیر دارائی آمریکا ادعا کرده بود که از بیت کوین برای فعالیتهای غیرقانونی و پولشوئی استفاده می‌شود.

البته همانطور که Messari.io در گزارش خود نشان داده این نگاه یکطرفه بدون مقایسه می‌باشد، در واقع بر پایه این گزارش 800 برابر بیت کوین در وب تاریک پولشوئی و پرداختهای دلاری غیرقانونی انجام می‌شود !

البته بدیهی است که رمزارز هم تهدیدهای خود را داراست اگر قانون روشنی برای آن نوشته نشود. قانونی که به روز باشد و به روز بماند در راستای قانون بهبود مستمر. وگرنه همان قانون در این سرعت رشد جهانی تبدیل به مانعی برای کار قانونی و همزمان کلیدی برای ورود به رانت و فعالیتهای غیرقانونی توسط ژن‌های خوب و … می‌شود.

پولشوئی یکی از بزرگترین نگرانیهای کشورها برای استفاده از رمزارزها می‌باشد و در این راستا دولت ژاپن در پی ساخت یک شبکه همانند سوئیفت بر روی بلاک چین می‌باشد . در این راستا رویترز گزارش داد که ژاپن کوشش می‌کند تا زیر نظر سازمان FATF در چند سال آینده یک شبکه ی پرداخت جهانی همانند سوئیفت را برای رمزارزها پیاده سازی کند. بر پایه گزارش‌ها هدف از پیاده سازی چنین ساختاری سرعت بخشی به پرداختها با رمزارزها و همچنین جلوگیری از پول شویی است.

در این راستا دولت ایران هم درصد ایجاد قانون برای رمزارزها می‌باشد. اما برخی پرسشهای مهم در این راستا وجود دارد که می‌تواند برخی نگرانیها را ایجاد نماید.

1- آیا قانون رمزارزها صرفا از یک کشور خارجی مانند چین کپی برداری شده است یا با توجه به فرصتهای و تهدیدهای اقتصاد کشور ما نوشته شده است؟

2- آیا قانون رمزارزها نگاه حمایتی به مردم و بخش خصوصی دارد یا صرفا نگاهی بمنظور درامدزائی برای بخش دولتی؟

مقاله اختصاصی ارزجهانی

سایت ارز جهانی

www.ArzeJahani.ir

درباره ارز جهانی

اخبار و دنیای رمزارزها ، آموزش ارزدیجیتال، خرید و فروش بیت کوین و کلیه رمزارزها در سایت اینترنتی ارزجهانی

همچنین ببینید

هک رمزارز – سرقت ارزدیجیتال

اخبار مربوط به هک رمزارز – سرقت ارزدیجیتال در کره شمالی می‌گویند ارزدیجیتال یا همان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *